Jak działa dystrybutor wody?

Istnieją różne rodzaje dystrybutorów wody, które różnią się między sobą sposobem działania.  Dystrybutor butlowy, działa przy użyciu grawitacji ciśnieniu, które pompuje wodę. Dystrybutor zasilany z sieci wodociągowej, działa przy użyciu pompy elektrycznej lub kompresora, który jest odpowiedzialny za dostarczanie wody. Oba typy dystrybutorów mogą mieć opcję podgrzewania wody za pomocą grzałki elektrycznej lub chłodzenia za pomocą wymiennika ciepła. Niektóre modele, mogą również oferować opcję wody gazowanej dzięki zastosowaniu saturatora. 

 

jak działa dystrybutor do wody
jak działa dystrybutor wody zasilany z sieci wodociągowej

Jak działa dystrybutor wody zasilany z sieci wodociągowej?

Dystrybutor wody zasilany z sieci wodociągowej to urządzenie, które polega na podłączeniu do sieci wodociągowej i filtracji wody przed jej dystrybucją. Wewnątrz dystrybutora znajduje się filtr, który oczyszcza wodę z zanieczyszczeń oraz ewentualnie kompresor, który podgrzewa wodę. Woda jest dystrybuowana poprzez specjalne dysze, które umożliwiają nalewanie wody do pojemników. W zależności od modelu dystrybutora, mogą być również dostępne opcje takie jak woda gazowana lub chłodzona.

 

Większość dystrybutorów wody działa poprzez umieszczenie butelki z wodą na górze urządzenia. Dzięki temu grawitacja i podciśnienie wykonują zadanie napełniania szklanki, gdy ktoś naciska kran z wodą. Jednak nie jest to jedyny sposób działania dystrybutorów wody, istnieją również inne metody, takie jak dystrybutory wody podłączone bezpośrednio do sieci wodociągowej lub dystrybutory wody z filtrami.

 

Układ chłodzenia w dystrybutorze wody zasilanym z sieci wodociągowej polega na przepuszczaniu czynnika chłodniczego przez specjalne rury chłodnicze, zazwyczaj zrobione z miedzi lub aluminium. Czynnik chłodniczy, taki jak R134a lub R600a, jest zamknięty w układzie chłodniczym i krąży w obiegu zamkniętym. Pochłania on ciepło z otoczenia, a następnie przeprowadza je na skraplaczu, gdzie jest odprowadzane na zewnątrz. Nie ma bezpośredniego kontaktu czynnika chłodniczego z wodą źródlaną, dzięki czemu jest ona bezpieczna do picia.

 

Jak dystrybutor chłodzi lub podgrzewa wodę?

Dystrybutor wody zasilany z sieci wodociągowej działa na podstawie przepływu wody z sieci wodociągowej przez urządzenie. Aby podgrzać wodę, wykorzystuje grzałkę elektryczną, która jest zasilana prądem. Aby schłodzić wodę, wykorzystuje chłodzenie termoelektryczne lub sprężarkę. W obu przypadkach, prąd jest niezbędny do działania tych funkcji.

 

Ile prądu zużywa dystrybutor wody?

Zużycie energii dystrybutorów wody różni się w zależności od modelu, rozmiaru i funkcji, które posiada. Dystrybutor zasilany z sieci wodociągowej może również mieć opcję podgrzewania i chłodzenia wody, a zużycie energii może wynosić odpowiednio 100W dla zimnej wody i 700W dla gorącej wody.

 

Z czego składa się dystrybutor wody?

Standardowy dystrybutor wody składa się z kilku podstawowych części, takich jak:

 1. Zbiornik na wodę: przechowuje i dostarcza wodę do dystrybutora.

 2. Filtr: oczyszcza wodę przed jej dystrybucją.

 3. Pompa: napędza przepływ wody przez dystrybutor.

 4. Grzałka lub chłodziarka: podgrzewa lub chłodzi wodę przed dystrybucją.

 5. Kran lub dyfuzor: umożliwia użytkownikom pobranie wody z dystrybutora.

 6. Sterownik elektroniczny: kontroluje pracę dystrybutora i jego funkcje.

 7. Obudowa: chroni wewnętrzne części dystrybutora przed uszkodzeniem i zabrudzeniem.

Niektóre modele dystrybutorów mogą mieć dodatkowe funkcje lub części, takie jak systemy ozonowania lub UV do dezynfekcji wody, czy filtry do odwróconej osmozy.

 

dystrybutor wody gazowanej

Co to jest saturator?

Saturator to urządzenie, które służy do nasycania wody gazem CO2, w celu uzyskania wody gazowanej.  Dystrybutor wody z saturatorem może posiadać opcję regulacji poziomu gazowania wody. Saturator jest zwykle zasilany sprężonym powietrzem lub CO2 i jest podłączony do dystrybutora za pomocą rurki.

 

Do czego służy pompa elektryczna w dystrybutorze?

Dystrybutor zasilany z sieci wodociągowej może posiadać pompę elektryczną, która jest odpowiedzialna za przepompowywanie wody z sieci wodociągowej do dystrybutora. Pompa ta działa na zasadzie ciągłego przepływu, co oznacza, że woda jest dostarczana do dystrybutora bez konieczności jej przechowywania w zbiorniku wbudowanym w urządzenie. Dzięki temu możliwe jest ciągłe dostarczanie świeżej, filtrowanej wody bez konieczności jej przetrzymywania.

 

Jak działają różne rodzaje dystrybutorów wody?

 1. Dystrybutor butlowy – woda jest dostarczana do urządzenia w postaci butli z wodą, która jest dozowana przy użyciu grawitacji lub pompy elektrycznej.

 2. Dystrybutor zasilany z sieci wodociągowej – woda jest pobierana bezpośrednio z sieci wodociągowej i filtrowana przez urządzenie, które ma wbudowany system filtracji i/lub uzdatniania wody. Może posiadać opcję podgrzewania wody przez grzałkę elektryczną.

 3. Dystrybutor ręczny – wykorzystuje pompkę ręczną do dozowania wody.

 4. Dystrybutor z saturatorem – zawiera saturator, który pozwala na wzbogacanie wody w tlen i CO2, co pozwala na uzyskanie wody nasyconej powietrzem.

 

jak działają różne rodzaje dystrybutorów wody